محافظت الکترومغناطیسی

با توجه به افزایش چشمگیر حجم اطلاعات سازمان ها، نهاد ها و مراکز اقتصادی اعم از دولتی و خصوصی؛ نگهداری و مدیریت این اطلاعات از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

یکی از حساس ترین و حیاتی ترین دارایی های هر سازمان و شرکت، اطلاعات شبکه های رایانه ای آن است. حفاطت از این سرمایه ی ارزشمند نیاز به مرکزی امن و مطمئن برای نیل به این هدف است، بنابراین ساخت و احداث مکانی امن به نام مراکز داده (Data Center) از ضروریت های جامعه ی کنونی است، از این رو در طراحی و راه اندازی زیر ساخت شبکه های رایانه ای و مراکز داده پیروی از یک استاندارد بین المللی الزامی است، در این استاندارد پیشگیری از اثرات مخرب امواج الکترومغناطیسی و راه حل های اساسی و تجربیات برتر برای طراحی یک مرکز داده به شرح ذیل ارائه می گردد:

گام اول

این مراکز علاوه بر محاسبات دقیق، چیدمان صحیح و نحوه ی معماری تجهیزات می بایست از استانداردهای شیلدینگ پیروی کند تا تمامی جریانات ناخواسته توسط صفحات هادی به زمین با کمترین مقاومت منتقل گردد و از ورود آن به قطعات حساس الکترونیکی جلوگیری شود.

گام دوم

این مراکز به منظور پیشگیری از ربایش اطلاعات و جلوگیری از نفوذ هرگونه طیف های مخرب الکترومغناطیسی (EMP) می بایست استاندراد های لازم را داشته تا در مواقع بحران یا تهدیدات الکترونیکی مقاوم بوده و به کار خود بصورت مداوم ادامه دهد تا بر اساس این اقدامات از تخریب، نفوذ و ربایش هرگونه اطلاعات جلوگیری به عمل آید.

تهدیدات مراکز داده به دو بخش کلی تقسیم می شود. تهدیدات داخلی و تهدیدات خارجی
تهدیدات داخلی

نوسانات برق، نوسانات رطوبت، گرد و غبار، نوسانات دما، آتش سوزی، نشتی آب و گاز، ویبره و بروز اشکالات در سیستم های سخت افزاری یا نرم افزاری همگی می توانند تهدیداتی برای مراکز داده باشند.

تهدیدات خارجی

عوامل طبیعی اعم از سیل، زلزله، طوفان، ریزگردها، رعد و برق و طوفان های خورشید از مهمترین تهدیدات خارجی هستند.
حملات هکری، سرقت و خرابکاری، پالس های شدید الکترومغناطیسی و همچنین عوامل غیر مترقبه (حشرات و حیوانات موذی و….) نیز می توانند باعث ایجاد مشکلاتی در مراکز داده شوند.

اسکرول به بالا